Operatorzy koparko-ładowarek wykonują pracę polegającą na wykonywaniu czynności takich jak roboty ziemne, a także prace pomocnicze, transportowe oraz porządkowe. Miejscami, w których zazwyczaj pracują są żwirownie, kopanie, tereny licznych budów, kamieniołomy, a także piaskownie. Praca ta wykonywana jest zarówno wewnątrz kabiny, jak i poza nią. Osoby wykonujące ten zawód narażone są na wiele czynników wypływających ze środowiska, które to spowodować mogą choroby zawodowe, bądź też wypadki przy pracy
Wykonawcy tego zawodu szczególną uwagę, zarówno na etapie kształcenia jak i wykonywania pracy zawodowej przykładają do zakresu wykonywanych czynności, środowiska pracy, a także do kwalifikacji oraz konieczności zdobycia niezbędnych uprawnień, bez których wykonywanie owego zawodu nie byłoby możliwe. Branżą budowlana w Polsce stale się rozwija. Zjawisko to prowadzi z kolei do wzrostu zapotrzebowania przedsiębiorców na korzystanie z usług wykwalifikowanych operatorów maszyn, posiadających odpowiednie uprawnienia. Tego typu pracownikami zdecydowanie są operatorzy koparki i koparko-ładowarki. Są oni osobami odpowiedzialnymi za wykonywanie załadunków, wykopów, a także przemieszczania mas ziemnych, odspajania, sortowania, przewożenia urobków, czy też rozmieszczania materiałów na konkretnych składowiskach. Pracownicy tego typu często pracują w warunkach skrajnie ciężkich.
POLECAMY: Wykopy LitBud Kraków – prace ziemne, wyburzanie Kraków – LitBud
Z tego też względu wykonywanie omawianego zawodu stanowi spore zagrożenie, zarówno dla zdrowia jak i dla życia pracowników. Ten stan rzeczy należy monitorować na bieżącą, aby zaoszczędzić sobie problemów. Bardzo istotne, wręcz podstawowe okazuje się być zapewnienie bezpieczeństwa oraz higieny pracy, w trakcie wykonywania robót ziemnych. Wymaga to zdecydowanie odpowiedniego zagospodarowania placem budowy oraz przestrzegania wielu przepisów w owym zakresie Nie powinno się o tym zapominać. Usługi koparką stanowią podstawę wielu prac, ale mają sens wykonywane jedynie w sposób bezpieczny i rzetelny.
Operatorzy koparek muszą potrafić w odpowiedni sposób ocenić możliwość wystąpienia ryzyka w trakcie wykonywania pracy, a także informować o zauważonych niedokładnościach pozostałych pracowników, bądź też potencjalnego pracodawcę. Operator koparko-ładowarki w szczególnych okolicznościach ma prawo do poruszania się drogami publicznymi. Swoją pracę wykonywać może zarówno na terenach zabudowanych, uzbrojonych, jak i pustych terenach. Na niezabudowanych ternach istnieje ryzyko natrafienia na nieznane przedmioty różnego pochodzenia.