Wynajem mieszkania dla studentów

Osoby posiadające mieszkanie na wynajem często boja się wynajmować mieszkania studentom. Czy słusznie?

Studenckie życie w wynajmowanym mieszkaniu

Codzienne imprezy do rana, niszczenie wyposażenia mieszkania, palenie tytoniu w mieszkaniu pomimo zakazu to tylko kilka z całej listy obaw, jaką mają właściciele mieszkań przed ich wynajęciem studentom. Stereotypy na temat zachowania młodych ludzi, wchodzących w dorosłość i zaczynający życie bez codziennej kontroli rodziców nie są raczej zachęcające. Musimy pamiętać, że studenci stanowią ogromną część rynku wynajmu mieszkań, szczególnie w dużych miastach. Czy warto z niego rezygnować, obawiając się zachowania przyszłego najemcy? Warto decydując się na wynajem mieszkania studentowi o przygotowanie odpowiedniej umowy zabezpieczającej interesy wynajmującego. Gdy istnieje taka możliwość, warto podpisać umowę najmu z rodzicami studenta i pobrać kaucję na pokrycie ewentualnych strat powstałych w mieszkaniu.

Mieszkania dla studentów nie muszą być przygotowane w najwyższym standardzie. Ważniejsze dla młodych ludzi jest lokalizacja i łatwość dojazdu na uczelnie i do miejsc, gdzie toczy się życie towarzysko-kulturalne. Dlatego chcąc wynająć mieszkanie studentowi przygotujmy lokal niskobudżetowy, funkcjonalny i tani w utrzymaniu. Posiadając duże mieszkanie z kilkoma pokojami, możemy zwiększyć zyski wynajmując poszczególne pokoje studentom. Warto wtedy zadbać o zorganizowanie części wspólnej dla wszystkich domowników.

Czy student to dobry najemca?

Wbrew stereotypom wynajem mieszkania studentowi lub grupie studentów może okazać się dobrym wyborem. Przede wszystkim mieszkanie, które chcemy wynająć, nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Jeżeli zdecydujemy wynająć się większe mieszkanie, w którym będziemy wynajmować poszczególne pokoje, jesteśmy w stanie zwiększyć zysk z nieruchomości. Kolejną zaletą jest długość umowy. Przeważnie minimalny czas, na jaki podpisujemy umowę to 10 miesięcy, a jeżeli uda nam się znaleźć żaka, który pracuje to jesteśmy w stanie podpisać nawet 5-letnią umowę na okres studiów.

Zmieniają się też studenci. Dzisiaj studia to czas, kiedy młodzi ludzie obok nauki bardzo często rozpoczynają pracę. Większość z nich również korzysta ze wsparcia finansowego rodziców co powoduje, że 09 Studenci też posiadają niższe oczekiwania co do standardu lokalu. To wszystko powoduje, że nie warto rezygnować z wynajmu lokalu studentów. Ważne, by mądrze się do takiego najmu przygotować.

Jak dobrze wynająć mieszkanie studentowi

Jeżeli zdecydujemy wynająć się mieszkanie studentowi lub grupie studentów warto zadbać o kilka rzeczy, by okres najmu przebiegał bezproblemowo:

  • Przy podpisywaniu umowy zabezpieczyć się kaucją w wysokości 2-3 miesięcznego czynszu w zależności od standardu mieszkania
  • Jeżeli jest to możliwe to podpisać umowę z rodzicami studenta, co zwiększy nam prawdopodobieństwo otrzymania czynszu w terminie
  • Wynająć mieszkanie jedynie w przypadku łączenia pracy ze studiami i potwierdzeniu tego faktu odpowiednimi dokumentami
  • Ubezpieczyć mieszkanie od ewentualnych szkód
  • Podpisać umowę na kilka lat co pozwoli nam na uzyskanie czynszu również w okresie wakacji.