Wietrzenie mieszkania latem – jak robić to dobrze?

Jak wietrzyć mieszkanie latem?

Okno otwarte, świeże powietrze? To nie takie proste. Musisz zwrócić na to uwagę, jeśli chcesz właściwie wietrzyć nawet latem.

Najmniej mają oczyszczacz powietrza lub osuszacz we własnych czterech ścianach. Dlatego tak ważna jest właściwa wentylacja. Nawet jeśli niechętnie wpuszczamy duszne letnie powietrze do mieszkania w upalne dni, możemy to zrobić przy odpowiedniej wentylacji, aby zapewnić chłodzenie.

Jednak właściwe zachowanie wentylacyjne jest nagradzane nie tylko świeżym powietrzem. Zmniejsza to również ryzyko pleśni.

Wietrzenie w lecie – jak to działa:

  • W ciągu dnia okna powinny być zamknięte: Podczas wentylacji należy regularnie wentylować podczas zimy i przez cały dzień, zachowanie wentylacyjne w lecie wygląda znacznie inaczej. Ciepłe powietrze z zewnątrz nie powinno wnikać do mieszkania, dlatego powinno być emitowane tylko rano i wieczorem – jest to jedyny sposób na ochłodzenie. To powinno szczególnie loft mieszkańców pisać za uszami – świetliki są zamknięte w ciągu dnia! Jak to wszystko wygląda zimą, dowiesz się tutaj: Dobrze wietrzyć w zimie.
  • Na dłuższą metę to zależy: latem zaleca się również powietrze przez 20 minut, aby rzeczywiście mogła nastąpić wymiana powietrza. Jednak wietrzenie godzinami jest złe, ponieważ do mieszkania wpada dużo dusznego letniego powietrza.

Jak wietrzyć, aby uniknąć pleśni

W ciągu dnia powinieneś poradzić sobie bez wietrzenia, aby nie dopuścić do niepotrzebnego gorącego powietrza w mieszkaniu. Ponieważ ciepłe powietrze pochłania więcej wilgoci niż zimno. Jeśli zostawisz otwarte drzwi i okna w upalne dni latem i użyjesz ich z ciepłym powietrzem, do mieszkania dostanie się więcej wilgoci.

Zbyt dużo wilgoci sprzyja pleśni – i naprawdę nie chcemy jej mieć w mieszkaniu. Dlatego nie należy pozostawiać otwartych okien i drzwi na wiele godzin, ale w razie potrzeby częściej i krócej wentylować.

Wietrzenie w kuchni i łazience

Poprzez gotowanie i prysznic, wilgotność jest ogromna, szczególnie w kuchni i łazience. Tutaj średnia wilgotność wynosi 60-70 procent – nie może być wyższa. Aby uniknąć pleśni, ważne są guzy po kąpieli i gotowaniu. Jeśli nie masz okna w łazience, powinieneś przynajmniej zostawić otwarte drzwi dla wentylacji, aby wilgoć mogła uciec. Działałeś zbyt późno? Odkrywamy, jak pozbywać się pleśni w łazience.

Co z praniem?

Aby uniknąć wilgoci i pleśni w mieszkaniu, nie należy suszyć prania w mieszkaniu, jeśli to możliwe. Ciepłe letnie dni to świetny sposób na wysuszenie ubrań na zewnątrz. Wysycha znacznie szybciej niż w mieszkaniu i pachnie później świeżo.

Kto suszy pranie w mieszkaniu, ponieważ nie ma sposobu, aby powiesić je poza mieszkaniem, a latem na balkonie lub w ogrodzie, należy przewietrzyć więcej, aby uniknąć pleśni w mieszkaniu.