Pranie – czy robisz je dobrze?

pranie

Pranie wprawdzie sprawia wrażenie być pracą wyjątkowo nietrudną, wielu ludziom może stwarzać dość duży kłopot. Nowe urządzenia piorące posiadają programy przedstawione w niezwykle jasny sposób, lecz, co jeśli nasza pralka nie ma tych ulepszeń? Oto kilka porad, które opłaca się wziąć pod uwagę!

1. Segregacja praniasuszenie prania

Najważniejsze, by nie wkładać wszystkich ciuchów na raz do pralki. Sortujemy ciuchy po kolorach jak również dzianinach, z jakich są wyprodukowane. Jeżeli chodzi o kolory to pranie warto podzielić na jasne, ciemne a także kolorowe. Właściwa selekcja barw umożliwi stronienie od zafarbowania ciuchów. Nie każdy materiał lubi taką samą temperaturę. Najlepiej studiować metki, jaka temperatura prania jest rekomendowana przez wytwórcę. W odmiennej temperaturze będziemy prali ubrania jeansowe, wiskozę czy poliester.

2. Patrz na metki!

Jak już poprzednio pisaliśmy dobrze jest zerknąc na informacje odnośnie prania umieszczone na metkach. Dzięki nim będziemy wiedzieli nie wyłącznie, jaka jest odpowiednia temperatura prania, ale także czy w ogóle możemy prać i prasować.

3. Temperatura wody

Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniej temperatury. Lekkie materiały pierzemy w małych temperaturach. Ciężkie zanieczyszczenia w wysokich. Też czarne ciuchy warto prać w małych temperaturach, przez co nie stracą tak szybko swego koloru.

4. Wybór specyfiku do prania

Czarne, jasne bądź też kolorowe? W zależności od tego, jakie wrzucasz pranie, dobierz stosowny środek. Dostępnych jest sporo detergentów – proszki, kapsułki jak też płyny. Nie zapomnij, by detergent był dostosowany do koloru prania! Co więcej warto też użyć preparatu do płukania, który nada ciuchom świeży zapach. Możesz też dodać do pralki specjalne chusteczki, które mają za zadanie wyławiać pigmenty, które w razie czego mogły by ufarbować inne pranie.

5. Uruchamiamy pralkę

Posegregowane ciuchy warto umieścić w bębnie pralki, dodać preparaty do prania, wyselekcjonować właściwy program, zamknąć drzwi od pralki po czym ją włączyć. Prawda, iż banalne?