Odszkodowanie z powodu smogu

W ostatnim czasie cały czas pisze się o smogu, o tym, że jest niedobry dla naszego zdrowia, regularnie pojawiają się informacje w serwisach odnośnie niego. Teoretycznie jak się mu sprzeciwić, mamy sposobność np.: oskarżyć gminę za zabrudzony domek, zwłaszcza jego popsutą elewację. Co intrygujące, mamy możliwość też wymagać spłaty zapłaty klimatycznej, co zaświadcza darmowy prawnik.

Prawdę mówiąc w ważkiej rzeczy jaką jest zdrowie człowieka, apel do sądu nie ma racji bytu z strasznie zrozumiałej przyczyny – niezwykle opornie jest udowodnić, że brudne powietrze miało podły wpływ na stan zdrowia, że źródłem pechowej choroby jest smog. Każdą chorobę miały możliwość spowodować wielorakie uwarunkowania, tego rodzaju jak palenie fajek, zła dieta, mało zdrowy tryb życia. Dlatego też tego rodzaju apelacje nie docierają do sądów, od strony dowodowej jest to wręcz nierealne. Kwestię tą miałaby szansę zmienić jedynie poprawa zasad prawa, a jak wszyscy zdajemy sobie sprawę prawo z kłopotem smogu do dzisiaj nie potrafi sobie poradzić.

Mamy prawo jeszcze spróbować domagać się opieki dóbr osobistych tego rodzaju jak sposobność pobytu na dworze i wykonywania treningów, codzienny trening biegających zwyczajnie jest niewykonalny przez słabą jakość powietrza. W tym przypadku zabieganie o odszkodowanie jest logiczne.

Są szanse, że po pozytywnym zamknięciu rozprawy przez sąd a propos odszkodowania za smog zacznie się „lawina” spraw tego typu.